Autogén tréning - gyakorlati útmutató

Az autogén tréning a koncentratív önrelaxáció egyik bizonyított módszere. Prof. Dr. Johannes Heinrich Schultz idegorvos fejlesztette ki az előző század 20-as éveiben. Az elérni kívánt állapot a mély fizikai nyugalom, miközben a páciensnek aktívan együtt kell működnie. Az idegi zavarokat kell megszüntetni, ezért az autogén tréning módszerének az a célja, hogy a test azon területeit is nyugalomba hozza, amelyek akarattal nem befolyásolhatók.

Vagyis az autogén tréningben megtanuljuk a testünk akaratlan funkcióit szándékosan befolyásolni. Ez nehezebbnek hangzik, mint amilyen valójában. Amikor félünk – veleszületett vagy tanult reflexként, esetleg tapasztalatból – emelkedik a pulzusunk. Szívünk a torkunkban dobog. Nagyon izgatottak vagyunk a számos szervi és izomfunkció aktivizálódása miatt. Ez a fizikai folyamat egy érzelem vagy gondolat miatt indul el. Általában az izgalomnak ezt az érzését úgy próbáljuk elnyomni, hogy kényszeredetten próbáljuk összeszedni magunkat. Erővel küzdjük le az izgatottságot, ami újra feszültséget szül.

Az autogén tréning a szervezetünknek ezt a képességét használja, így a képzelőerő segítségével váltunk ki egy testi reakciót. A fent nevezett példában a progresszív önrelaxáció elsajátítása után képesek vagyunk a szívet nyugalmi állapotba hozni, és a pulzust normalizálni.

Az autogén tréning egy 6 különböző fokozatból álló tanulási folyamat, melyek mindegyike a szervrendszer egy meghatározott területével foglalkozik. Ha rendszeresen gyakorlunk, hamar magunkévá tehetjük a formulákat és azok hatását, így bármikor gondoskodhatunk az ellazulásról.

Következzen egy útmutató és gyakorlatok az autogén tréninghez:
Az egyszerűtől haladunk a bonyolultabb felé. Csak akkor gyakoroljuk a következő fokozatot, ha az előző már megy, és érezzük is a hatását.
Naponta 2-3-szor gyakoroljunk ugyanabban az időben, ismételjünk minden gyakorlatot 3-szor, és minden formulát 6-szor.
Gyakoroljunk háton fekve, vagy ülve az ún. kocsistartásban.
Gyakorlás közben csukjuk be a szemünket, szánjunk időt magunkra, és száműzzük a találkozók és egyéb kötelezettségek gondolatát.
A jobbkezesek jobb oldalon kezdjék, balkezesek a bal oldalon.


Gyakorlatok és formulák

1. gyakorlat:
A jobb karom elnehezül.
A bal karom elnehezül.
Mindkét karom egészen nehéz.
Mindkét lábam egészen nehéz.
A karjaim és lábaim teljesen nehezek.

2. gyakorlat:
A jobb karom egész meleg.
A bal karom egész meleg.
Mindkét karom egész meleg.
Mindkét lábam egész meleg.
A karjaim és lábaim egész melegek.

3. gyakorlat:
A szívem teljesen nyugodtan és egyenletesen ver.

4. gyakorlat:
A légzésem teljesen nyugodt.
Áthat a légzés.
A szívverésem és a légzésem nyugodt és egyenletes.

5. gyakorlat:
Hasamban meleg árad szét.

6. gyakorlat:
Homlokom kellemesen hűvös.
A fejem könnyű és tiszta marad.

A gyakorlatok végén nyújtózzunk a karjainkkal, lélegezzünk mélyeket, és nyissuk ki szemünket.

Nagyon fontos, hogy mindig csak akkor térjünk át a következő gyakorlatra, ha az előzőt már jól elsajátítottuk. Ne várjunk gyors sikereket, hagyjunk időt a testünknek. A gyakorlatok sikere gyorsabban bekövetkezik egy egészséges embernél, mint egy idegesnél. Az autogén tréninggel javulás érhető el többek között szorongásos állapotokban, izomfeszüléseknél, elalvási problémáknál és alvászavaroknál, fájdalmaknál, migrénnél, idegességnél és koncentrációs nehézségeknél.

/Forrás:Gyógyszer nélkül/