Kinek előnyös a táplálékkiegészítők használata?

A táplálékkiegészítők használatát illetően megoszlik a közvélemény. Egyes nézetek szerint ártalmasak, ennek ellenére egyre több tudományos kutatás bizonyítja, hogy a táplálékkiegészítők megfelelő használatával eredményesen kezelhetünk bizonyos betegségeket. A többség most már hisz jótékony hatásukban és szép számmal próbálják ki a különböző készítményeket.

Táplálékkiegészítők az egészségtelen táplálkozás módosítására
A táplálékkiegészítők nagy arányban tartalmaznak különböző vitaminokat és ásványi anyagokat. Több fontos vitamint, vagy ásványi anyagot a szervezet nem tud előállítani, de szüksége van rá, ezért fontos táplálkozás útján a szervezetbe juttatni. Ha egészségtelen ételeket eszünk, vagy nem széleskörűen táplálkozunk, akkor szervezetünket megfosztjuk a szükséges vitaminoktól, ásványi anyagoktól. Ebben az esetben érdemes olyan táplálék kiegészítők használata, amik minden olyan vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amire a szervezetnek szüksége van.


Táplálékkiegészítők diétázóknak
A diéta és a fogyókúra kapcsán megváltoznak a táplálkozási szokásaink. Általánosan lecsökken a bevitt étel mennyisége, ezáltal fölborulhat a bevitt tápanyagok egyensúlyi állapota. Bár a diétázók általában jóval több gyümölcsöt és zöldséget esznek, így szervezetük hozzájut bizonyos vitamin és ásványi anyag forráshoz. Mivel azonban ez mellett bizonyos ételek fogyasztását mellőzi, ezért akadhatnak bizonyos vitamin, vagy ásványi anyag félék, amelyek nem jutnak be a szervezetbe. A táplálék kiegészítők ebben segítenek, így akár diéta alatt is alkalmazhatjuk.


Táplálékkiegészítők vegetáriánusoknak
A vegetáriánus étrendre általánosan jellemző, hogy széleskörű táplálkozási lehetőséget nyújt annak ellenére, hogy nem fogyasztanak húst. Étrendjük általában jól megtervezett. Ám bizonyos vitamin és ásványi anyagok, mint például: egyes B-vitamin formák, a riboflavin, D-vitamin, a kalcium, a vas, a cink és a jód sokkal nagyobb koncentrátumban és könnyebben feldolgozható állapotban található meg az állati eredetű táplálékokban. Így főleg a vegánok, vagyis akik nemcsak húst nem fogyasztanak, hanem semmilyen állati eredetű terméket elvetnek, igényelhetnek táplálék kiegészítőket. Főleg a vas fontos, mert a szervezetben könnyen kialakulhat a vas hiány, ami akár vérszegénységet is okozhat.


Táplálékkiegészítők gyerekeknek
Bizonyos táplálékkiegészítőket nyugodtan szedhetnek a gyerekek is. Mivel egy fejlődésben lévő szervezetről beszélünk, aminek rengeteg vitaminra és ásványi anyagra van szüksége ahhoz, hogy megfelelő mértékben nőjön. A gyerekek azonban nem esznek meg mindent, amit eléjük teszünk, sok szülő hiába próbálja gyerekét zöldséggel és gyümölccsel etetni. Ilyen esetekben el lehet gondolkodni azon, hogy táplálékkiegészítőt adjunk neki. Gyerekek esetében mindenképpen konzultáljunk háziorvossal, dietetikussal, vagy egy képzett személlyel, aki megmondja, hogy miből és mennyit használjanak.


Táplálékkiegészítők magas stressz szint mellett
A magas stressznek kitett emberek számára igazán fontos a B-vitamin bevitel. A B-vitamin több fajtája hatékonyan felveszi a harcot a stressz ellen, de ehhez megfelelő mennyiségre van szükség. Ha nem fogyasztunk elég B-vitamint, remek lehetőség a táplálékkiegészítők révén akár koncentrált B-vitamint a szervezetbe juttatni.


Táplálékkiegészítők káros szenvedélyek mellett
Itt elsősorban a dohányzásra és az alkoholfogyasztásra kell gondolni. A cigizés, és a mértéktelen alkohol fogyasztás roncsolja a szervezetet és az az általános tapasztalat, hogy ez mellett nem esznek elég zöldséget és gyümölcsöt. Így jó megoldás lehetnek, hogy a káros anyagok hatásait csökkenteni táplálékkiegészítők használatával.
/Forrás: Énportál/