Natúr tippek a menopauza tünetei ellen

Az ötödik X-hez közelítve minden nő kicsit megijed, hogy mi fog történni a menopauza ideje alatt, hogyan fogja túlélni ezt a hatalmas hormonális változást, hogyan éli majd meg nőiségének ezt az átalakulását. 
Nagyon könnyen tudsz segíteni magadon egy természetesebb életmód kialakításával, amellyel a változókor kellemetlen tüneteinek is búcsút inthetsz.

Kíváncsi vagy a részletekre? Akkor olvass tovább!


Zöldségekben és gyümölcsökben gazdag, gabonákkal dúsított étrendet alakíts ki magadnak! És ezt tedd a mindennapjaid részévé, így máris sokat tettél a menopauza kellemetlen tünetei ellen. Az egészséges étkezés nagy mértékben hozzájárul a szépséged megtartásához is.
A vitamin- és ásványianyag-háztartásnak kiegyenlítettnek kell lennie, hiszen a kor előrehaladtával az ösztrogénhiány miatt kalciumhiány is felléphet, és ez csontritkulást idézhet elő.

Hogyan kerüld ezt el? Például gyógynövények segítségével.

Többek között ilyen a:
Szója: A japán nőknek ritkábban vannak hőhullámai a menopauza alatt, mint más országokban élőknek. Hogy ez minek köszönhető? Rengeteg szóját fogyasztanak, ami gazdag növényi ösztrogénekben, azaz izoflavonoidokban
A szója mellett még sok-sok növény tartalmaz fitoösztrogéneket.
Ilyenek például:
a szárazbab
a lencse
a lenmag
a napraforgómag
a mogyoró
az édesburgonya
a répa
a fokhagyma
a brokkoli
a körte
a szilva
az eper
a kakukkfű
az oregánó
a szerecsendió
a kurkuma
Poloskavész: Ez a növény csökkenti az esetleges méh- vagy petefészek-eltávolító műtét utáni funkcionális zavarokat.
Fokhagyma: A fokhagyma egy csodanövény. Nemcsak a vérnyomásodat csökkenti, hanem a vér koleszterinszintjét és a vércukorszintet is. Megakadályozza a vérrögképződést. Erősíti az immunrendszeredet és védi a májat.
Esti kankalin: A menopauzának sajnos a bőrön is érezhető kellemetlen tünetei is vannak. Sokan száraznak érzik a bőrüket változókorban, esetleg ekcéma is kialakul. Hullani kezdhet a hajad. Akár egyes betegségekből is lassúbb a felgyógyulás. Az esti kankalin olaja enyhíti ezeket a kellemetlenségeket, így az élet tünetek nélkül folytatódhat.
Galagonya: A galagonya elsőként a túl alacsony vérnyomás ellenszere. Kontroll alatt tartja a szívritmuszavart. Tágítja a koszorúeret, csökkenti a szívinfarktus kockázatát.

Ha szeretnéd csökkenteni a kellemetlen tüneteket, akkor főzz gyógyteát saját magadnak, vagy keress gyógynövényboltokban olyan teakeveréket, amiben ezek a növények vannak. A fokhagymát bármilyen formában érdemes enned, mert annyira jó immunerősítő hatással bír.
Mit tegyél, ha mégis jelentkeznek a kellemetlen tünetek?
Fejfájás és álmatlanság esetén:
Mondj igent:
a teljes kiőrlésű pirítósra lefekvés előtt (Igen, jól olvasod, lefekvés előtt! Segít elaludni, ha egy kis egészséges szénhidrát van a gyomrodban.)
a pulykahúsra, a szójára, és a tőkehalra
az Omega-3 zsírsavra, amelyet megtalálsz a lazacban és a tonhalban
a cseresznyére és a meggyre, mert melatonint tartalmaznak. Ez a hormon megtalálható a szervezetünkben is, segít az alvás szabályozásában

Mondj nemet:
a nehéz és bőséges ételekre. Ha ilyeneket fogyasztasz, akkor gyakrabban öntenek el a hőhullámok, megemelkedik a tested hőmérséklete és nehezen tudsz majd elaludni. Egyél kisebb adagokat, hogy a szervezeted könnyebben fel tudja dolgozni.
a koffeinre. A kávé, a fekete tea, a kóla mind tartalmaznak koffeint, amitől nehezen tudsz elaludni és a hőhullámok is sokasodni fognak. Ha nem tudsz lemondani a kávéról, akkor inkább délelőtt fogyaszd.
az alkoholra. A túlzott alkoholfogyasztás még csontritkuláshoz is vezethet. Egy pohár bor naponta nem okoz problémákat.
Puffadás esetén:

Mondj igent:
olyan élelmiszerekre és fűszernövényekre, amelyek vízhajtó tulajdonsággal rendelkeznek, mint például a zeller és a petrezselyem, a gyermekláncfű, a borókabogyó, a spárga, az articsóka, a dinnye és a vízitorma. Fogyassz sok tiszta vizet és gyógyteákat

Mondj nemet:
a túl cukros és magas nátriumtartalmú élelmiszerekre mint pl. a gyorsfagyasztott ételek és a zacskós levesek. Mindig ellenőrizd az ételek csomagolásán, hogy mennyi hozzáadott cukrot és nátriumot tartalmaznak.
Ha hangulatingadozásaid vannak:

Mondj igent:
az Omega-3 zsírsavra. Megtalálod a tonhalban, lazacban és a makrélában is. Fogyassz halat minden héten!
a spárgára, a kelbimbóra és a céklára. Tele vannak B-vitaminnal. A zöld színű zöldségeknek, mint a spenótnak és a borsónak magas a folsav tartalma, amely egyensúlyban tartja a hangulatingadozásaidat. Ne feledd, a sötétzöld levelű zöldségeket nyersen is nyugodtan használhatod salátákba, szendvicsekre!
a csirkehúsra és a pulykahúsra, amelyek rengeteg B-vitamint tartalmaznak, segítenek a szervezetnek a szerotonin-termelésben.

Mondj nemet:
a túl cukros ételekre, amelyek a vércukorszintet megemelik és ezáltal felelősek a hangulatingadozásokért is.
Ugye nem is olyan nehéz kordában tartani a változó szervezetedet?

/Forrás: Mannaszappan/

Étrend klimaxban

A kalcium elengedhetetlenül szükséges a csontok egészségének megőrzéséhez és a csontritkulás megelőzéséhez. Az ajánlások szerint a negyven éven felüli hölgyeknek naponta legalább 1200 mg kalciumot kell fogyasztaniuk.
A megfelelő kalciumfogyasztás nem hatásos ha a D vitamin egyidejű bevitele nem történik meg. Ugyanakkor nagyon fontos a rendszeres mozgás is.
A D vitaminnak és kalciumnak természetesen étrendi forrásai is vannak, nem feltétlenül kell gyógyszeres terápiát kezdeni (tejtermék, hal, zöldség).
Egyidejűleg hagyják el azokat az ételeket amik a kalcium kiürülését fokozzák, avagy a felszívódását gátolják. (pl: kávé, alkohol, só, tea túlzott mértékű fogyasztása).

A magnézium szintén fontos a csontok egészségéhez, ezenfelül az idegrendszer megfelelő működéséhez is hozzájárul. Az elegendő magnézium segíthet az idegesség, feszültség legyőzésében.

Az omega-3 zsírsavak elsősorban a szív és az erek egészségéért felelnek, de kutatások szerint a depresszió tüneteit is enyhítik. Halolaj, lenmag, ligetszépe kivonatok.

Az E-vitamint igazi csodaszernek tartják: nemcsak a bőr állapotán javíthat, de a menopauza tüneteit, így a mellfeszülést, a hőhullámokat és a hüvelyszárazságot is enyhíti.