Megvédhetjük magunkat a ráktól?

A rák rövid idő alatt megölhet egy embert. Varázsige, amellyel egy tumor megelőzhető lenne, sajnos nem létezik. A rákkutatók azonban ismerik a legnagyobb rizikófaktorokat.

Az ember feltalálta az autót és a villanykörtét. Elrepül a Holdig, és a haldoklónak új szívet ültet be. De arra nem képes, hogy a rákot végérvényesen legyőzze. Még mindig 8 millióan halnak meg világszerte daganatban a WHO 2008-as statisztikája szerint. Közben az esetek 30%-ában a rák elkerülhető lenne. Feltéve, hogy az ember ismeri a legnagyobb rizikókat, melyek tumort válthatnak ki. És ha szükséges, változtat az életstílusán. Fontos: a megelőzésnek minden életkorban van értelme. Soha nincs késő.

A rák legnagyobb rizikófaktora: dohányzás

A daganatos halálesetek egyharmada világszerte a dohányzásra vezethető vissza. A tüdőrákban elhunytak 80-90%-a dohányzott. A szakértők ma már tudják: a dohányzás nemcsak tüdőrákot okozhat, hanem számos más daganatfajtának kedvez, pl. a gége- vagy a nyelőcsőráknak. A cigaretta szinte minden szervet károsítja. A dohányfüst anyagok ezreinek a keveréke, köztük 90 rákkeltő anyag is található. A passzív dohányosok is veszélyeztetettek, ők ugyanazokat a mérgező és rákkeltő anyagokat szívják be, mint maguk a dohányosok.

A túlsúly is összefügghet a daganattal

Aki túl sok zsírpárnát hordoz magán, különösen a hasán, az többek között vastagbél- vagy hasnyálmirigy-daganattól tarthat. A rákkutatók ezért azt javasolják, hogy normál súlyra törekedjünk. Így megvédhetjük magunkat egyes daganatfajtáktól.

Fontos szerepet játszik a táplálkozás és a mozgás

A túlsúly gyakran az egészségtelen táplálkozás és a hiányzó mozgás következménye. Ezért ez a két tényező ugyancsak fontos szerepet játszik. A fizikai aktivitással egyrészt a fölösleges kilók ellen teszünk, másrészt csökkentjük a rizikóját bizonyos daganatfajtáknak. A rendszeresen mozgó emberek ritkábban betegednek meg vastagbélrákban. A fizikai aktivitás nagy valószínűséggel megelőzi a méhdaganatot és a változókor után kialakuló melldaganatot is. A mozgás egyéb daganatfajták, pl. prosztatarák megelőzésére is alkalmas lehet. Fizikai aktivitás alatt a szakértők nemcsak a sportot értik, hanem a mozgás minden fajtáját, tehát a lépcsőmászást, a takarítást, a vasalást, a kerti munkát, a sétát stb. Mindenesetre naponta fél órát kellene intenzívebben mozogni, pl. kerékpározni vagy úszni. Minél aktívabbak vagyunk, annál hatékonyabban védhetjük meg magunkat a ráktól.

Az alkohol növeli bizonyos daganatfajták rizikóját

A tudósok az alkoholt is összefüggésbe hozzák különböző tumorokkal. Legalábbis tanulmányok támasztják alá, hogy azok az emberek, akik sok alkoholt isznak, gyakrabban betegednek meg nyelőcső-, garat-, száj- és gégedaganatban.


Környezet: milyen hatása van a napnak, a gázoknak és a sugárzásnak?

Nem elhanyagolható szerepet játszanak a környezeti tényezők. Mindenekelőtt a nap, az UV-sugarak számítanak a bőrrák fő rizikófaktorának. A legjobb védelem a bőrrák ellen a hatékony napvédelem. Ezen kívül vannak radioaktív sugarak, amelyek nagy dózisban daganat kialakulásához járulhatnak hozzá. A radon, egy radioaktív nemesgáz, a dohányzás után a tüdőrák második leggyakoribb okát képviseli. A környezeti mérgek – a levegő káros anyagai vagy a peszticidek – a rákkutatók szerint csekély szerepet játszanak.

Ha figyelünk az egészséges életmódra és kerüljük az ismert rizikókat, legalább bizonyos mértékben védekezhetünk a rák ellen. A legegészségesebb embernek is lehet azonban hirtelen tumora. Hogy egyes esetekben mi vezet a sejtek elfajulásához és ezáltal daganathoz, még nem tisztázott.

/Forrás.Gyógyszer nélkül/